Stres

W jaki sposób stres wpływa na nasz organizm?

Wykonywana praca, szereg obowiązków, zarówno tych domowych, jak i zawodowych, sytuacje konfliktowe, a nawet testy i egzaminy – wszystko to w bezpośredni sposób wywołuje stres, który w mniejszym bądź większym stopniu ma wpływ na nasze serce. O ile niewielka ilość stresu w naszym życiu działa na nas mobilizująco i pozwala zebrać się w sobie, aby móc poradzić sobie z jakimś wyzwaniem, o tyle chroniczny stres działa niszcząco na nasz organizm, na naszą psychikę, a także może powodować zarówno choroby serca jak i choroby układu krążenia. Podczas sytuacji stresującej w naszym organizmie zaczyna wydzielać się kortyzol, którego działanie jest jak najbardziej pożądane. Badania pokazują jednak, że pozostawanie w sytuacji ciągłego napięcia organizmu jest znacznie bardziej szkodliwe od przeżycia jednego, ale dużego niepowodzenia życiowego. Wszystko poprzez mechanizmy, jakie zachodzą w organizmie w obliczu sytuacji stresującej.

Stres a choroby serca

wpływ stresu na zdrowie sercaProblem zaczyna pojawiać się w momencie, kiedy sytuacji stresowych jest zbyt wiele, a człowiek przestaje sobie z nimi radzić. Oczywiście, warto zauważyć, że każdy człowiek jest inni i jedni radzą sobie z nim gorzej, a inni lepiej. Każdy jednak ma pewną granicę, za którą nadmierna ilość sytuacji stresujących sprawia, że narządy przestają dobrze funkcjonować. Warto też dodać, że dla każdego coś innego może być sytuacją stresującą i niejednokrotnie to ludzie nazywają sytuacje stresującymi nawet, jeśli mogłoby się wydawać, że one takie nie są. Dlatego też stres rodzi się w głowie, w psychice, a dokładnie w układzie nerwowym, a następnie jest przekazywany dalej. W efekcie wpływ stresu na nasz organizm najczęściej jest obserwowalny poprzez różnego rodzaju choroby serca. Taki szkodliwy rodzaj stresu określany jest jako „dysstres”, może on powodować zawały serca, a także być przyczyną choroby wieńcowej.

Stres a serce – dlaczego stres szkodzi sercu?

Z bardzo prostej przyczyny – pod wpływem sytuacji stresującej nasze serce gwałtownie przyspiesza i jednocześnie zwiększa się także ciśnienie krwi. Na skutek pobudzenia emocjonalnego pojawia się przyspieszony oddech, a nawet suchość w jamie ustnej. Opisanej sytuacji może też towarzyszyć zwiększenie się poziomu glukozy we krwi. Jak łatwo można sobie wyobrazić – tak nagłe zmiany w organizmie, które zaczynają się wydłużać lub też które zdarzają się zbyt często nie wpływają korzystnie na kondycję serca.

Stres a choroby układu krążenia

Podobnie stres wpływa na cały nasz układ krążenia. Poprzez sytuację stresową wzrasta ciśnienie tętnicze krwi, a także zwiększa się objętość wyrzutowej krwi serca. Przez naczynia wieńcowe zaczyna przepływać większa ilość krwi, a serce zaczyna zużywać więcej tlenu. Pojawiają się skurcze tętnic w obwodzie, wzrasta opór naczyniowy, a to w efekcie może prowadzić do słabszego ukrwienia narządów. Z tego też względu obecnie przyjmuje się, że stres jest jednym z czynników powodujących miażdżycę naczyń krwionośnych oraz związanych z nią powikłań. Osoby, które częściej się stresują i mocniej przeżywają sytuacje stresowe mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na miażdżycę naczyń wieńcowych, co w bezpośredni sposób prowadzi do choroby niedokrwiennej serca, a następnie do zawału.