Kołatanie serca

Każdy człowiek przynajmniej raz w życiu doznał uczucia kołatania serca. Choć każdy z grubsza wie, czym jest kołatanie serca, to jednak jako takiej definicji tej jednostki nie ma. Choć dolegliwość ta jest męcząca oraz może wywoływać poczucie strachu, to jednak często sama w sobie nie jest specjalnie szkodliwa dla zdrowia. Warto jednak ją zdiagnozować, bo może oznaczać poważniejsze problemy z układem krążenia i pracą serca.

Palpitacje sercaCzym jest i u kogo występuje kołatanie serca?

Kołatanie serca nazywane jest również migotaniem przedsionków, aczkolwiek samo kołatanie obejmuje o wiele większy zakres definicyjny niż sama ta choroba. Do kołatania dochodzi wówczas, gdy odczuwalny jest szybszy puls oraz miarowe uderzenia serca. Jeśli serce uderza niemiarowo, to do kołatania dochodzi również arytmia.

Jeśli chodzi o kołatanie serca, przyczyny mogą być nawet najbardziej banalne. Wiele osób doświadcza tego uczucia np. w trakcie choroby – może on zwłaszcza towarzyszyć biegunkom, wymiotom i wszystkim innym schorzeniom, które powodują odwodnienie. Bezpośrednią przyczyną jest zwykle wypłukiwanie magnesu oraz potasu, a także znaczne osłabienie organizmu. Co więcej, kołatanie serca w ciąży również jest czymś, z czym spotyka się wiele kobiet. Często jest to wywołane zmianami w objętości krwi obecnej w organizmie i wytężoną pracą serca, ale może być powodowane również niepokojem o zdrowie dziecka czy np. nagłym, intensywnym wysiłkiem fizycznym.

Uważa się, że kołatanie serca jest jedną z chorób cywilizacyjnych, jako że niezwykle często doświadczają go osoby, które żyją w stresie. Wówczas kołatanie serca w nocy potrafi nawet wybudzić z głębokiego snu i spowodować napad paniki, co jeszcze bardziej nasila objawy.

Kołatanie serca – objawy, diagnostyka, leczenie

Podstawowym objawem kołatania serca jest uczucie przyspieszonej akcji serca. Bicie serca odczuwa się w głowie czy gardle – są to bardzo silne, miarowe uderzenia. Często przyspieszenie akcji serca jest jednak pozorne, bo w istocie puls zwiększa się nieznacznie. Dopóki są to jedyne objawy wystarczy zazwyczaj kontakt z internistą czy zmiana nawyków. Jeśli dodatkowo występują problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, arytmia czy bardzo wysokie ciśnienie, chory powinien być natychmiast oddany pod opiekę kardiologa.

Jeśli kołatanie powtarza się regularnie, dobrze jest zapisywać czas trwania ataku, jego datę oraz puls oraz ciśnienie krwi. To cenna wskazówka dla lekarza, mogąca wspomóc znalezienie przyczyny kołatania. Każdorazowo wykonuje się badanie EKG, jako echo serca czy koronarografia. U niektórych chorych zalecane jest dobowe monitorowanie akcji serca. Leczenie kołatania zazwyczaj polega wyłącznie na zmianie stylu życia, a także ewentualnie na leczeniu schorzeń, które mogą je wywoływać. Zazwyczaj wystarczające jest przyjmowanie dodatkowych preparatów z magnezem oraz potasem, ograniczenie wszelkich używek, wprowadzenie zdrowej diety oraz rozsądnej, niezbyt intensywnej aktywności fizycznej. Zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce kołatania serca zaleca się opanowanie umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz poznanie technik relaksacyjnych.