Dusznica bolesna

Dusznica bolesna, określana też czasem jako dławica piersiowa, to nie tyle choroba, co raczej pewien zestaw objawów związanych z niewydolnością naczyń wieńcowych. Czasem mylona jest ona nawet z zawałem, choć jest to coś innego. Zarówno jednak dusznica, jak i sam zawał są konsekwencją problemów z zaopatrywaniem serca w tlen i inne niezbędne substancje.

Powszechność choroby

Pierwszy opis tej choroby można zauważyć już u Hipokratesa, natomiast współcześnie medycyna zaczęła przyglądać się objawom dusznicy już w XVIII wieku. W Polsce natomiast pierwszy jej opis pochodzi z roku 1812, więc trudno uznać tę chorobę za coś nowego w życiu człowieka. Prawdziwy jednak rozwój- zarówno choroby, jak i walki z nią nastąpił w dwudziestym wieku, kiedy to dusznicę uznano za chorobę cywilizacyjną. Od tej pory takie hasła jak dławica, dusznica czy choroba wieńcowa będą towarzyszyły ludziom na co dzień.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Twierdzenie to sprawdza się chyba przy każdej chorobie, więc przy tej również sytuacja jest podobna. Jeżeli zatem chcemy zmniejszyć ryzyko zachorowania powinniśmy przede wszystkim ograniczyć czynniki ryzyka. Przede wszystkim warto ograniczyć używki – nie tylko nikotynę i alkohol, ale też choćby kofeinę, gdy przyjmujemy jej zbyt wiele. Przyda się też zmiana trybu życia. Choć łatwiej powiedzieć niż zrobić, warto postarać się miarę możliwości ograniczyć stres i trzymać się z dala od pracoholizmu. Zaoszczędzony dzięki temu czas najlepiej jest poświęcić na aktywność fizyczną. Rady te zresztą sprawdzą się nie tylko przy zapobieganiu dusznicy, ale zmniejszą też ryzyko wielu innych chorób. Jeżeli natomiast chodzi o bardziej mierzalne czynniki mogące doprowadzić do dławicy, to warto zadbać o redukcję stężenia cholesterolu we krwi oraz zwalczać ewentualne nadciśnienie tętnicze. W obu tych przypadkach może nam pomóc ograniczenie wagi ciała, kolejny więc raz przyda się aktywność fizyczna i rozsądna dieta.

Jak rozpoznać dusznicę?

Jeżeli obawiamy się, że to może być dusznica bolesna objawy mogą być różne – nie ma niestety jednego stałego zestawu objawów, który charakterystyczny byłby dla dusznicy i tylko dla niej. Jeżeli jednak znajdujemy się w grupie ryzyka, gdyż nie do końca spełniamy założenia zawarte we wcześniejszym akapicie, to warto zwrócić uwagę na pewne charakterystyczne objawy. Trudno zresztą je przegapić, gdyż zazwyczaj możemy spodziewać się silnego bólu w okolicy mostka, który czasem promieniuje w różnych kierunkach. Ponieważ bólowi towarzyszy też kołatanie serca, brak tchu czy ogólnie niepokój, to przeciętnemu człowiekowi może być trudno odróżnić objawy duszności od zawału. Warto więc skonsultować się z lekarzem co do dalszych działań. Jeżeli jednak ból nie ustępuje to nie czekajmy na planowaną wizytę u lekarza tylko na wszelki wypadek wezwijmy pogotowie.

Co zrobi lekarz?

Zapewne wykona serial niezbędnych badań jak choćby EKG. Możemy też spodziewać się, że przyjdzie nam spędzić dobę z założonym słynnym Holterem. Często stosuje się też koronografię lub scyntografię. Jeżeli rzeczywiście zdiagnozowana zostanie u nas dusznica bolesna – zostanie nam zaproponowane leczenie farmakologiczne, jeśli natomiast nasz stan jest poważny, a leki nie pomagają, to nie obędzie się bez interwencji chirurgicznej.