Choroba wieńcowa

Choroba serca zwana powszechnie chorobą wieńcową jest w rzeczywistości chorobą niedokrwienną serca. Choroba wieńcowa jest bardzo poważnym schorzeniem, które nieleczone może mieć poważne, czasami wręcz śmiertelne konsekwencje. Warto więc zainteresować się profilaktyką tego schorzenia, ponieważ lekceważenie jakiejkolwiek choroby serca nigdy dobrze się nie kończy.

Przyczyny choroby wieńcowej serca

choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa pojawia się wtedy, gdy do serca nie jest dostarczana odpowiednia ilość tlenu jak również niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania tego organu substancji odżywczych. Przyczyny pojawienia się tego schorzenia mogą być bardzo różne, jednak praktycznie zawsze pojawia się ono dopiero u ludzi w podeszłym lub przynajmniej w średnim wieku.

Bez wątpienia, do wystąpienia choroby wieńcowej może się znacząco przyczynić miażdżyca. Choroba ta polega na zapychaniu się naczyń krwionośnych co w konsekwencji powoduje poważne problemy z krążeniem krwi. Miażdżyca utrudnia więc dopływ krwi do serca, czego efektem jest zwykle ostatecznie choroba wieńcowa.

Objawy choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa nazywana jest różnie. Jest określana, jak już wcześniej wspomniano, chorobą niedokrwienną serca, ale również dławicą piersiową. Nazwa ta pochodzi od podstawowego objawu tej choroby, czyli od dławicowego bólu w klatce piersiowej. Ból ten opisywany jest przez chorych jako pieczenie oraz rwanie w klatce.

Charakterystyczne dla choroby wieńcowej jest występowanie bólu przede wszystkim w stresujących sytuacjach oraz w czasie wysiłku fizycznego. To właśnie wtedy ból w klatce szczególnie się nasila.

Jak leczyć chorobę wieńcową?

choroby sercaChoroby serca zawsze mają jakąś swoją przyczynę. Nie ma więc wątpliwości, że aby leczyć choroby serca trzeba przede wszystkim usunąć czynnik je wywołujący lub przynajmniej nieco ograniczyć jego działanie. Podobnie jest w przypadku choroby wieńcowej. Ażeby uporać się z tym schorzeniem trzeba przede wszystkim podjąć się leczenia miażdżycy.

Ponadto, zwykle gdy pojawia się choroba wieńcowa niezbędna jest farmakoterapia. Podaje się wiele różnego rodzaju leków, a ich dobór należy już do lekarza prowadzącego. Do najpopularniejszych medykamentów należy kwas acetylosalicylowy. Oprócz tego, lekarz kardiolog na chorobę wieńcową dosyć często przepisuje statyny. Jest to pewna grupa leków, z której najpopularniejsza jest zdecydowanie atorwastatyna.

Jeśli chodzi o inne leki stosowane na chorobę wieńcową, to nieco rzadziej stosuje się również trimetadyzynę, jak i pochodne nitroglicerynie jakimi są nitraty.